Salvador Dali (f. Figueres 1904, d. Figueres 1989)
“Homme baisant la chaussure” fra serien “Venus aux fourreures”, 1969. Sign. Dali, 117/145 samt blindstemplet. Radering i farver. Bladstørrelse 38×28.
Litteratur: Michler & Löpsinger s. 177, nr. 357–376.
Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 27. august 2013
15 bud