1236/​1731

Tre kinesiske billedruller og silkemaleri dekoreret med figurkompositioner. 19. årh.s begyndelse. 65×36, 130×40 og 170×57. Lysmål 13×27. (4)

Proveniens: Hjembragt af nuværende ejers familie i 1820–30erne.

Krakeleringer. Flænger. Fugtskjolder. Pletter.

Fra i Aarhus

Varia, 6. september 2012

Vur­dering

5.000 DKK

Dette emne er udgået