12137/​62

Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)

Krukke af stentøj dekoreret med rødbrun glasur samt med “Den almindelige Brandforsikring for Landbygninger, 1792–1942” i gylden skrift. Låg af bronze. Sign. monogram. H. inkl. låg 20.

Almindelig brugspatina.

Kunst, antikviteter & design, 16. september 2021

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK