Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Krukke af stentøj dekoreret med rødbrun glasur samt med “Den almindelige Brandforsikring for Landbygninger, 1792–1942” i gylden skrift. Låg af bronze. Sign. monogram. H. inkl. låg 20.
Almindelig brugspatina.
Kunst, antikviteter & design, 16. september 2021