911/​194

Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)

En kvinde ved spinderokken og en ung mand stående bag hende. Betegnet Rørby. Dateret af kunstneren “Folsland i Tellemarken den 21' August 30”. Bly og vandfarve på papir. Bladstørrelse 25,5×19.

Proveniens: Kunstnerens dødsboauktion 1849, under “Originale Tegninger af Rörbye, afsnit 3, Norge”, nr. 6.

I 1830 er Rørbye i Norge, hvor han bl.a. rejser rundt i Telemarken blandt de lokale bønder, hvis dragter og levevis han skildrer samt noterer i sin dagbog. I dagbogen beskriver han d. 20–21. august, at han på grund af uroligt vejr opholder sig et par dage i Folsland, og hér tegner han sin vært Hans samt dennes hustru, søn og datter. Nærværende tegning forestiller antagelig hustruen og sønnen.

Ældre malerier og tegninger, 29. november 2022

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK