2010/530
Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)
“Håndgranat”. Et par pendler af sortlakeret metal forsynet med messingafslutninger. Udført hos Louis Poulsen på licens fra Valaistustyö / Artek, Finland, ca. 1960'erne. H. 34. (2)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Indvendig messingbelægning med afskalning. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 3. marts 2020
Vurdering
Hammerslag
14 bud