2425/787
Viggo Boesen (f. København 1907, d. 1985)
Lænestol af rattan og flet. Hynde betrukket med blomstret stof. Udført og mærket hos R. Wengler.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Mindre defekter på flet.
Moderne kunst og design, 18. juni 2024
Vurdering
Hammerslag