2114/303
Kinesisk lanterne af bronze, gennembrudt, støbt med blomster og blade H. 24 cm. Derudover en glødeskål ligeledes af bronze støbt i arkaisk stil med stjerthank af træ Diam. 13 cm; samt en stand af hardwood udskåret som en trærod H. 18 cm L. 34 cm. Sen Qing/tidlig republik. (3)
Proveniens: Dansk familie udstationeret i Hong Kong i de første årtier af 20. årh.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Lanterne med revner og/eller reparation.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. april 2021
Vurdering
Hammerslag