2415/​874

Dansk snedkermester

Kommode af mahogni, front med seks skuffer, greb af patineret messing. 1945. H. 115. B. 90. D. 45.

Udført som svendestykke i 1945 af Henry Vagn Nielsen, udlært hos C. B. Hansens etablissement.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 9. april 2024

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK