2415/874
Dansk snedkermester
Kommode af mahogni, front med seks skuffer, greb af patineret messing. 1945. H. 115. B. 90. D. 45.
Udført som svendestykke i 1945 af Henry Vagn Nielsen, udlært hos C. B. Hansens etablissement.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 9. april 2024
Vurdering
Hammerslag