2005/782
Jens H. Quistgaard, m.fl. (f. København 1919, d. 2008)
Alfred Klitgaard, m.fl. (f. Århus 1926, d. 2005)
Dækketallerkener, lågæsker med emaljerede låg, cigaretskrin, tændstiksæskeholdere og cigaretbæger af teak, palisander, eg og wengé med indlægninger af sølv og træ. Udført hos Kronjyden, Alfred Klitgaard, m.fl. Diam. 27,5. H. 4–11,5. (11)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Det ene emaljerede låg med reparation. En tændstiksæskeholder med reparation.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
Vurdering
Hammerslag