Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
En kilde i en frodig skovbund omgivet af bregner og en udsprungen rosenbusk. Sign. P. M. 1881. Olie på lærred. 40×35.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 2009, 2020 nr. 19.
Kommissionsbud