922/​103

Bertha Wegmann (f. Soglio, Schweiz 1847, d. København 1926)

“Dammen ved Enrumparken, Vedbæk”. Efterårsdag ved Enrumdammen. Sign. B. Wegmann 07. Olie på lærred. 82×108.

Udstillet: Den Fries udstillingsbygning, “Arbejder af Bertha Wegmann”, marts 1911 nr. 128. Charlottenborg, “Bertha Wegmanns Mindeudstilling” oktober 1926. nr. 246 under året 1910 med titlen “Efterår i Enrumparken”.

Proveniens: Fru Irmelin Glahn, f. Lange-Müller (1926).

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?