795/​184

Torso af hvid marmor, ung mand med kappe over venstre skulder. Romersk 1.-2. årh. H. 70. Plint H. 8,5.

Proveniens: Professor, billedhugger J.A. Jerichaus samling (1816–1883) - dennes auktion 5. mai 1884. nr 5. "Staaende mand med Kappe om venstre Skulder. Hoved og Arme mangle, og skraat afbrudt i Benene. Sat paa ny Fod. Marmorskulpturer fra denne samling står i dag i Ny Carlsberg Glyptotek og i Nationalmuseets Antiksamling. Denne torso blev købt af G. A. Sadolin til dennes kunstsamling, hvor den herfra stammer.

Standmotivet og det lille format kendes fra romerske marmorstatuer, der gengiver kønne unge mænd, som kunne pynte på indretningen af et peristyl eller i en have. Kappen er ganske kort og hviler kun på skulderkuglen og tjener mest til at understrege figurens nøgenhed.

overfladen er slidt og der er et afslag på venstre bryst - hovedet mangler, men et hoved - det oprindelige eller snarere en restaureering - har været tilsat i halsen med en rektangulær dyvel. Begge arme har ligeledes været udfærdiget for sig og tilsat med dyvler, rester af penis viser at den ligeledes var tilføjet. Hullet på højre side har indeholdt en dyvel, der støttede højre arm.

Trésor - Jubilæumsauktion, 20. november 2008

Vur­dering

300.000–400.000 DKK

Hammerslag

400.000 DKK