1921/100
Carl Thomsen (f. København 1847, d. sst. 1912)
Læsende abbate på en terrasse med udsigt over Rom. Sign. C. Th. Rom 77. Olie på lærred. 37×31.
Lærred bør strammes let op. Minimale afskalninger ved kant og ved nålehul øverst. Senere opmalet signatur.
Ældre malerier og møbler, 20. maj 2019
Vurdering
Hammerslag
11 bud