2138/738
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
“Colonial”. To-pers. sofa med stel af mahogni. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med sort skind. Model PJ 149/2. Udført hos P. Jeppesen. H. 84. L. 118,5. D. 70.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter og bleget. Flet med enkelte minimale defekter.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag