2138/​738

Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)

“Colonial”. To-pers. sofa med stel af mahogni. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med sort skind. Model PJ 149/2. Udført hos P. Jeppesen. H. 84. L. 118,5. D. 70.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter og bleget. Flet med enkelte minimale defekter.

Moderne kunst og design, 21. september 2021

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

11.500 DKK

11.500 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK