900/​591

Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)

Stor, sjældent udbudt vase af stentøj modelleret i knoppet og spirende stil. Dekoreret med solfataraglasur. Sign. Salto, 21696. Kgl. P. Udført 1959. H. 42. Diam. 30.

NB: Made 1959

Proveniens: Dansk privatsamling, nedarvet i nuværende ejers familie.

Litteratur: “Axel Salto - Stentøjsmesteren”, CLAY - Keramikmuseum Danmark, ill. i modelregister s. 185, nr. 376.

Design: Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 11. marts 2021

Vur­dering

400.000–600.000 DKK

Hammerslag

700.000 DKK