900/591
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Stor, sjældent udbudt vase af stentøj modelleret i knoppet og spirende stil. Dekoreret med solfataraglasur. Sign. Salto, 21696. Kgl. P. Udført 1959. H. 42. Diam. 30.
NB: Made 1959
Proveniens: Dansk privatsamling, nedarvet i nuværende ejers familie.
Litteratur: “Axel Salto - Stentøjsmesteren”, CLAY - Keramikmuseum Danmark, ill. i modelregister s. 185, nr. 376.
Design: Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 11. marts 2021
Vurdering
Hammerslag