921/​885

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

“Judasbordet”. Ovalt spisebord af teak. Top med udtræk samt to tilhørende tillægsplader. Bordpladens underkant let kelet. Formgivet 1948. Udført ca. 1950'erne hos snedkermester Niels Vodder, stemplet. H. 72. B. 140. L. 200/245/290.

Proveniens: Nærværende bord hidrører fra samme hjem som sættet på otte Finn Juhl Ægypterstole, lot nr. 887.

Vur­dering

125.000–150.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt. Forespørgsel