2008/766
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående tre pers. sofa med ben af bejdset eg. Sider samt hynder i sæde og ryg betrukket med rødbrunt skind. Model 2213. Formgivet 1962. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. H. 76. L. 220. D. 80.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skind med defekter.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag