2008/​766

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Fritstående tre pers. sofa med ben af bejdset eg. Sider samt hynder i sæde og ryg betrukket med rødbrunt skind. Model 2213. Formgivet 1962. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. H. 76. L. 220. D. 80.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skind med defekter.

Moderne kunst og design, 18. februar 2020

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK