2139/​377

“Musselmalet”. Terrin af porcelæn, dekoreret i underglasur blå, med tandsnitbort, og tungeformede hanke. Den Kongelige Porcelainsfabrik. 19. årh.s begyndelse. H. 27. L. 36.

Ene hank mangler. Låg med gennemgående revne og større afslag på inderside. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK