2139/377
“Musselmalet”. Terrin af porcelæn, dekoreret i underglasur blå, med tandsnitbort, og tungeformede hanke. Den Kongelige Porcelainsfabrik. 19. årh.s begyndelse. H. 27. L. 36.
Ene hank mangler. Låg med gennemgående revne og større afslag på inderside. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021
Vurdering
Hammerslag