739/​1963

Wilhelm Bendz (b. Odense 1804, d. Vicenza 1832)

Portræt af maleren Fritz Petzholdt med lang pibe og fez. Sign. VBendz (sammenskrevet) 1830. Bly. Bladstørrelse 14×11.

Udstillet: Den Hirschsprungske Samling, “Wilhelm Bendz - Et ungt kunstnerliv 1804–1832”, 1996 nr. 30, afb. s. 94.Proveniens: Ifølge oplysning på bagsiden tilhørte tegningen Petzholdts søster, gift med Gottlieb Collin. Deres søn Edgar Collin arvede tegningen og den gik videre til datteren Jonna, som var gift med skuespilleren Nicolai Neiiendam.Nærværende tegning formodes udført kort før Petzholdt den 14. maj 1830 besluttede at forlade Danmark for at tage på sin store dannelsesrejse, som varede indtil 1838, hvor han døde i Patras.

Additional Remarks

Auction

Paintings, drawings and prints, 11 March 2005

Category
Estimate

10,000 DKK

Sold

Price realised

70,000 DKK