2032/8529
F. C. Lund (f. København 1826, d. sst. 1901)
Parti med en romersk munk, der tråder en synål. Sign. F. C. Lund Roma 1880. Pen og lavering på papir. Lysmål 36 × 24.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 623, 2006 nr. 707.
Papiret er gulnet. Enkelte fugtpletter. Undersøgt i ramme.
Kunst på papir, 3. august 2020
Vurdering
Hammerslag