Ubekendt maler, 19. årh.
Et bjerglandskab i morgenlys med personer ved en bjælkehytte og Personer i et bjerglandskab i aftenlys. Usignerede. Olie på lærred. 53×66. (2)
Lærredet er dubleret. Retoucheringer. Mindre krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. januar 2022