Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
To fritstående skabe af Rio-palisander, hver med to låger, øverst to udtræksplader. H. inkl. integrerede sokler 94. B. 87. D. 43,5. (2)
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, hæfte 3–4, 33. årgang 1960, afb. s. 74–77.
CITES certifikat medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Begge med borehuller på top og sider. Lettere falmede.
Effekter der er lavet af palisander eller indeholder dele af træsorten, kræver et CITES-certifikat for at kunne blive eksporteret fra Danmark til et land udenfor EU. Købere med fast bopæl uden for EU er forpligtet til at indhente denne tilladelse. Yderligere information kan fås på opfordring. Effekter der er lavet af palisander eller indeholder dele af træsorten, kræver et CITES-certifikat for at kunne blive eksporteret fra Danmark til et land udenfor EU. Købere med fast bopæl uden for EU er forpligtet til at indhente denne tilladelse.
Moderne kunst og design, 10. marts 2015
10 bud