899/​1150

Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)

“Sermo rusticus”. Sign. Jorn samt sign. på bagsiden Jorn 69 med titel. Olie på lærred. 100×81

Litteratur: Guy Atkins: “Asger Jorn. The Final Years 1965–1973”, London, 1980, no. 1791, gengivet. Udstillet: “Jorn”. Separat udstilling af oliemalerier og akrylmalerier. Katalog tekst “Jorn mi ha detto...”, et interview Jorn-Gianni Schubert, Galleria Arte Borgogna, Milano, 1970, kat. nr. 11, gengivet i farver i kataloget. Udstillet: “Asger Jorn”. Separat udstilling af oliemalerier, akrylmalerier og litografier. Katalog tekst af kunstneren, Galleria d'Arte La Bussola, Torino, 1970, kat. nr. 13. gengivet i farver i kataloget. Udstillet: “Jorn”. Separat udstilling af akrylmalerier, oliemalerier og bronze skulpturer. Katalog tekst af kunstneren og Luca M. Venturi, Galleria Narciso, Torino, 1973, kat. nr. 10, gengivet i kataloget. Udstillet: “Jorn, Lam, Seborgia”. Udstilling med tre kunstnere. Katalog tekst af Marzio Pinottini, Galleria d'Arte Narciso, Torino, 1977, kat. nr. 8.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 8. december 2020

Vur­dering

1.600.000–1.800.000 DKK

Hammerslag

1.350.000 DKK