1949/​8635
Kusin Jernstøberi: Stor russisk skulptur af smedejern forestillende to kosakker til hest. H. 56. L. 42.

Be­skriv­el­se

Stor russisk skulptur af smedejern forestillende to kosakker til hest. Udført hos Kusin Jernstøberi, stemplet den kejserlige russiske dobbeltørn som hofleverandør til Det Kejserlige Russiske Hof.. H. 56. L. 42.

The Triumph of the Cossacks (Galloping Cherkessians), a model by Eugene Lanceray. Kasli Foundry, fully marked in Cyrillic under the base.

Minimal aldersslitage, bl. a. enkelte rustpletter samt repareret seletøj. Mindre løs montering imellem heste og base.

Russisk tema, 5. december 2019

Skulpturer & bronzer

Vur­dering

8.000–10.000 kr.

Hammerslag