2341/​7014

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

Portræt af skagensfiskeren, Lars Gaihede, der nyder et glas. Sign. M. A. Olie på lærred. 49×34,5.

Nærværende maleri er et studie til et større billede med titlen “Lystige folk”, som blev solgt hos Bruun Rasmussen 3. juni 2002, auktion nr. 709, lot nr. 1245. På omtalte billede ses - foruden Lars Gaihede i forgrunden - skagensfiskerne Ole Svendsen, Søren Kruse, Lars Kruse, Jens Brøndum og Chr. Kristoffersen (“Pys”) rundt om et bord i købmandsboden.

Det færdige billede kan findes i Elisabeth Fabritius' fortegnelse over Michael Anchers malerier nr. 315.

Litteratur: Elisabeth Fabritius, “Michael Ancher og det moderne gennembrud”, 1990, s. 173. Afbildet s. 174.

Mindre krakeleringer, ridser, minimale afskalninger samt let bulende lærred. Reparation samt revne i lærred. Behov for rensning.

Nordisk lys – kunstnerkolonien på Skagen, 9. oktober 2023

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK

32.000 DKK
(Autobud) 30.000 DKK
30.000 DKK
(Autobud) 29.000 DKK
28.000 DKK
27.000 DKK
26.000 DKK
25.000 DKK