L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)
“Efteraarslandskab. En Vej langs et Stengærde; et gammelt Piletræ i Forgrunden paa Gærdet til h. Paa venstre Side en Pløjemark”. Sign. L.A. Ring 1905. Olie på lærred. 30×40.
H. Chr. Christensens fortegnelse over L.A. Rings malerier, 1910, nr. 552.
Proveniens: Kunsthandler W. Schou (1910). Bruun Rasmussen auktion 679, 2000 nr. 403, afb. s. 184.
Ældre malerier, 10. juni 2024