915/​63

Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)

Portræt af Lovise Henriette Hersleb Malling, født Beck (1760–1831) i cremefarvet kjole med flæser, stor hat med slør foroven, kort krøllet letpudret hår og store brune øjne. I baggrunden træer. Ca. 1790. Usigneret. Olie på lærred. Oval. 70×54. Damborg ramme med etiket.

Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier, 1991, nr. 575, afb. s. 363. Ifølge Ellen Poulsen findes der endnu et lignende portræt af Lovise Malling malt af Jens Juel..

Litteratur: Thyge Christian Fønss-Lundberg og Anna Schram Vejlby, “Jens Juel. En europæisk mester”, 2021 afb. s. 325 og omtalt side 316 “Og endelig er der de stille, næsten poetiske portrætter af arveprinsen og fru Malling (....). Juels sande mesterskab som portrættør var denne evne til at skildre menneskelivets mange stadier gennem objektiv registrering fremfor subjektiv fortolkning”.

Proveniens: Knabstrup, hvor to af hendes døtre blev gift med godsejer Willars Knudsen Lunn. Den ene Cathrine Louise døde i barselssengen i 1801, den anden Henriette Caroline Eleonore døde i 1872. Maleriet hang på Knabstrup til oldebarnet Ove Lunn arvede det, dennes stedsøn Vøgg Lunn solgte til nuværende ejers far, der nedstammede fra Villars Lunn. Maleriet har således altid været i slægtens eje, og maleriet har aldrig været i handlen.

Lovise Henriette Hersleb Malling var gift første gang 1780 med assessor Jacob Hersleb (d.1785); gift anden gang 1787 med Iver Malling (1744–1806), kabinetsekretær hos arveprins Frederik (1763–1805).

Malerier og tegninger, 18. september 2023

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag