914/​958

Valdemar Irminger (f. København 1850, d. Frederiksberg 1938)

“En Billedhugger i sit Værksted i Rom”. Billedhuggeren Theodor Lundberg (1852–1926) står i sit atelier og betragter en lerfigur på en kavalet. Sign. V. I. Roma 87. Olie på lærred. 168×126.

H. Chr. Christensens fortegnelse over Valdemar Irmingers malerier, 1917, nr. 221.

Udstillet: Charlottenborg 1887 nr. 166. Raadhusudstillingen 1901 nr. 711a. Foreningen for National Kunst, “Mindeudstilling for Malerne Prof. Valdemar Irminger og Axel Johansen”, 1939 nr. 19.

Litteratur: Foreningen for National Kunst, “Maleren Professor V. Irminger” i serien “Danske Kunstnere”, bd. VI, Ejnar Munksgaards Forlag 1949, afb. s. 23. Maleriet beskrives på s. 22: “Det viser det typiske gamle romerske billedhuggeratelier, et gammelt kirkerum med det hvælvede loft og det store vindue ud mod den lyse dag, revnede forfaldne vægge, hvor et par skitser pynter lidt op, en sort kat hviler sig i forgrunden på en gammel sivmåtte, og midt i rummet står en lerfigur på en kavalet. Henne fra vinduet betragter billedhuggeren kritisk sit værk. Det er den svenske billedhugger Theodor Lundberg, som blev professor og direktør for Kungl. Konsthøjskolan i Stockholm.”

Proveniens: Grosserer Oscar Wandel (1901, 1917), dennes dødsboauktion Sagførernes Auktioner 16. februar 1926, nr. 37. Professorinde Ingeborg Irminger (1939), dennes dødsboauktion Kunsthallen 260, 1963 nr. 95. Bruun Rasmussen auktion 446, 1983 nr. 180.

Theodor Lundberg var uddannet på Det Svenske Kunstakademi i årene 1868–1877. Han studerede i Paris i 1882–1884 på École des Beaux-Arts og derefter i Rom til 1888. Blandt Lundbergs mange værker kan nævnes ét, som især har været populært i Danmark: “Bølgen og Stranden”, en figurgruppe af porcelæn, fra Den Kongelige Porcelænsfabrik, som har prydet mange danske hjem.

Malerier, tegninger og ikoner, 14. juni 2023

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK