1822/​526

Peter Hvidt (f. København 1916, d. sst. 1986)

Orla Mølgaard-Nielsen (f. Ålborg 1907, d. Hellerup 1993)

“Boomerang Chair”. Et par hvilestole med stel og armlæn af teak, ben af messing, løse hynder i sæde og ryg med mørkegrønt uld. Model FD 135. Formgivet 1956. Udført hos France & Søn, med plakette herfra. (2)

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 10 1956, på annoncesider.

Mobilia nr. 27, 1957, på annoncesider.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter og slitage. Flere fjedre med udskiftninger og reparationer. Den ene stol med to manglende fjedre. Begge stole med uoriginale sko.

Moderne kunst og design, 29. maj 2018

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

15.500 DKK

15.500 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK