Westermann & Ekegren
Lommeur af 18 kt. guld. Ankergang og nøgleoptræk. Emaljeskive og blåanløbne stålvisere. Støvkapsel af 18 kt. guld. Kæde af 14 kt. guld. Denne vejer ca. 30 g. Uret (uden kæde) vejer ca. 84 g. Ø 48 mm. 1860–70'erne.
Senere æske medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Revner i skiven. Revne i glas. Klips/samleled på kæde mangler.
999018 |