2417/913
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Myren”. Sæt på fire skalstole med ben af stål. Sæde og ryg af formbøjet, hvidlakeret træ. Model 3101. Formgivet 1952. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Misfarvning i malingen fra sædehynder.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag