2148/502
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
Et par lænestole med stel af teak, betrukket med grå uld. Model FD 136. Formgivet 1956. Udført og mærket med plakette hos France & Søn, 1960'erne. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Let løse samlinger. Løse fjedre. Manglende/porøs skum. Betræk med smuds og pletter. Nogle stødmærker.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag