2050/8519
Lille russisk triptykon af elfenben. Invendig med fine udskæringer centralt med Skt. Nicholas af Mozhaisk, hellige treenighed, Jesus indtog i Jerusalem m.fl. Antagelig Kholmogory provinsen. 19. årh. H. 10,5. B. 6,3/11,6.
Top restaureret. Ridser og mærker.
Russisk tema, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag
26 bud