Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
“Phaeton”, ca. starten af 1940'erne. Usign. Tusch på papir. Bladstørrelse 26×36.
Proveniens: Billedhuggeren Einar Utzon-Franks samling.
Papiret er gulnet. Talrige folder i papiret. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 25. februar 2020