2425/​567

Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)

Cirkulært fad af lertøj dekoreret med gråblå glasur samt polykromt horndekoreret motiv i form af kvinde med blomsterkrans. Sign. Bjørn Wiinblad -48, Danmark. H. 3. Diam. 31.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

893847 4.000 DKK