2024/911
Hans Olsen (f. Ordrup 1902, d. 1983)
Sofagruppe med ben af palisander, bestående af to pers. fritstående sofa samt et par lænestole. Sæde, sider og ryg betrukket med sort skind. Udført hos CS Møbler, Glostrup. Sofa: H. 73. L. 132. D. 76. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og overfladiske krakeleringer.
Moderne kunst og design, 9. juni 2020
Vurdering
Hammerslag
10 bud