1921/794
Aage Petersen (f. Fakse 1902, d. 1982, Designer for Le Klint)
Teleskop standerlampe med stel af messing og fod af sortlakeret metal, skærm af plisseret akryl. Model 349. Udført hos Le Klint. Justérbar højde. H. 113–170.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Skærm med enkelte buler. Gulnet skærm. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 21. maj 2019
Vurdering
Hammerslag
19 bud