Abraham Susenier (f. Leiden ca. 1620)
Stentøjskande, rømer, appelsiner og roser på en karm i et landskab. Ca. 1660. Sign. AB. S. Olie på lærred. 49×42.
Proveniens: Kunsthandler Eugene Slatter, London 1950'erne. Bruun Rasmussen auktion 602, 1994 nr. 84, afb. s. 53. Bruun Rasmussen auktion 734, 2004 nr. 1503, afb. s. 13.
Ældre malerier, 10. juni 2024