2022/514
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 22”. Et par lænestole med stel af stål. Sæde og ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1956. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (2)
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter og smuds. Skind med slidte områder særligt på kanter og hjørner.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020
Vurdering
Hammerslag
10 bud