2438/877
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Kasseformet tre-pers. sofa af Cuba mahogni. Sider, sæde samt ryg betrukket med stribet uld. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. L. 223.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med smuds.
Vurdering
321151 |