2433/​216

Frederik Theodor Kloss (f. Braunschweig 1802, d. København 1876)

Et søslag. Sign. F. Kloss 1839. Bly og vandfarve forhøjet med hvidt på papir. Lysmål 54×84,5.

Papiret er gulnet. Misfarvninger samt enkelte fugtpletter. Nålehuller ved kant samt gennemgående ridser. Mindre gennemgående ridser og huller samt mindre områder med overfladisk papirtab. Små brune pletter på indersiden af glasset. Undersøgt i ramme.

I Lyngby
Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?