1414/1578
To aflange firkantede sølvfade, to dækketallerkener og lille skål, lige- og skævknækket korpus, profileret rand. Danmark 20. årh. L. 18–32 cm. Diam. 11–27 cm. Vægt 2189 gr. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Graveringer på bunden.
Varia, 3. april 2014
Vurdering
Hammerslag
11 bud