Elisabeth Jerichau Baumann (f. Warszawa 1819, d. København 1881)
Italienerinde ved tenen får besøg af bejleren. Sign. Elisabeth Jerichau Roma 1870. Olie på lærred. 78×63. Samtidig bred forgyldt ramme ciseleret med snoet bladranke.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 30. maj 2017