Gutte Eriksen samt ubekendt engelsk keramiker (f. Rødby 1918, d. 2008)
Kande samt en “flad” flaskeformet vase af stentøj modelleret med to små hanke. Dekoreret med hhv. rødbrun glasur med mørkebrune elementer samt med grå og brun glasur. Kande ej stemplet. Unik. H. 10,5. L. max. 12,5. Vase stemplet monogram. H. 20. (2)
Nogle overfladeridser og mærker. Kandens nederste kant med nogle uregelmæssigheder hidrørende fra fremstillingen.
Moderne kunst og design, 6. oktober 2020
11 bud