2142/​364

Bordlampe med korpus af japansk satsuma fajance, dekoreret i faver og guld med figurscener, fransk montering af forgyldt bronze. Skærm medfølger. Ca. 1900. H. inkl. skærm 71.

Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage. Skærm plettet. Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.100 DKK

1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK