2049/332
Kinesisk fohund af sten, på stand af træ. Ming 1368–1644. H. ekskl. sokkel 43. Sokkel H. 10. L. 31. B. 22.
Restaureret. Figur med flere afslag. Sokkel falmet, revner i træet, mindre kanthak. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020
Vurdering
Hammerslag
14 bud