2138/​423

Kinesisk bombéformet røgelseskar af messing, rigt graveret med drager, bølgeformationer og blomster. Vægt ca. 6750 g. Mærket Xuande, men 20. årh. H. 11,5. Diam. 24.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK