2138/423
Kinesisk bombéformet røgelseskar af messing, rigt graveret med drager, bølgeformationer og blomster. Vægt ca. 6750 g. Mærket Xuande, men 20. årh. H. 11,5. Diam. 24.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021
Vurdering
Hammerslag