Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
Ung pige i lang lyserød sommerkjole på stranden, Skagen. Sign. M. A. Olie på lærred. 39×60.
Beskrivelse rettet d. 17/5 2017: den unge pige på stranden er ikke Hertha Elisabeth Hansen.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 30. maj 2017