1701/​513

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Det Gyldne Æg”. Hvilestol med firpasfod af massiv poleret bronze. Front betrukket med brunt skind, bagside med brunt ruskind. Model 3316. Udført hos Fritz Hansen, 2008.

Udført i begrænset oplag på 999 stole i forbindelse med “Æggets” 50-års jubilæum. Hver stol er individuelt nummereret. Denne er mærket 845/999.

Fod med stemplet serienummer: 10080014252

Label mrk. Republic of Fritz Hansen, Design Arne Jacobsen. Made in EU 2008.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker (se fotos).

Moderne kunst og design, 3. januar 2017

Vur­dering

50.000 DKK

Hammerslag

38.000 DKK

38.000 DKK
36.000 DKK